Leczenie bruksizmu Warszawa

Interesuje Cię skuteczne leczenie bruksizmu Warszawa? Nic dziwnego. Jest to uciążliwa dolegliwość prowadząca do wielu negatywnych dla zdrowia konsekwencji. Skrócone, starte zęby, nawracające bóle głowy, trzaski oraz uczucie przeskakiwania szczęki podczas codziennych czynności – to tylko kilka objawów, które można zdiagnozować jako bruksizm – chorobę, na którą cierpi ponad połowa naszego społeczeństwa.

Bruksizm to zaburzenie związane z nieprawidłowym położeniem zębów względem stawów skroniowo-żuchwowych, połączone z nadmiernym napięciem otaczających je mięśni i więzadeł.

Wiele lat szkoleń i praktyki pozwoliło nam dogłębnie zrozumieć ten problem i znaleźć rozwiązanie w postaci filozofii bioestetyki.

Dokładna diagnostyka z wykorzystaniem nowoczesnych technologii jest u nas podstawą skutecznego procesu leczenia bruksizmu.

ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ

Na czym polega diagnozowanie bruksizmu?

Diagnoza bruksizmu zazwyczaj wymaga interdyscyplinarnego podejścia i współpracy między lekarzem stomatologiem, ortodontą, a także fizjoterapeutą stomatologicznym. Oto kilka kroków, które mogą być częścią procesu diagnozy bruksizmu:

– wywiad z pacjentem w trakcie konsultacji;

– ocena mięśniowa i badanie DC/TMD (badanie poświęcone zaburzeniom bólu głowy i stawów skroniowo- żuchwowych);

– tomografia stawów skroniowo-żuchwowych;

– tomografia dróg oddechowych;

– rezonans magnetyczny;

– analiza modeli szczęki i żuchwy pacjenta w artykulatorze;

– badanie polisomnograficzne – ocena bezdechu sennego;

– ocena postury pacjenta.

Na podstawie wyników badań stawiamy diagnozę, a następnie wdrażamy odpowiedni proces leczenia, który uzupełniamy fizjoterapią. W ramach badań diagnozujemy również predyspozycje do bezdechu sennego.

UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘ

Leczenie bruksizmu Warszawa

Jeśli chodzi o bruksizm, leczenie Warszawa odbywa się na podstawie przeprowadzonych badań. Po zdiagnozowaniu choroby okluzyjnej (bruksizmu) i opracowaniu planu leczenia, wdrażamy szynoterapię. W trakcie noszenia szyny dochodzi do zmniejszenia napięcia w stawach skroniowo-żuchwowych oraz mięśniach je otaczających, co docelowo ma przygotować pacjenta do ostatecznego leczenia.

Szynoterapia Warszawa — skuteczność

Dzięki naszemu doświadczeniu i wiedzy zdobytej przez lata praktyki mamy pewność, że szynoterapia jest bardzo skuteczna i niezbędna w procesie efektywnego leczenia zaburzeń w stawach skroniowo-żuchwowych. Potwierdzają to nasi pacjenci, którzy zauważają zdecydowane zmniejszenie dolegliwości oraz poprawę komfortu codziennego funkcjonowania.

Terapia szyną

Czas terapii szyną M.A.G.O. zależy od dysfunkcji oraz oceny medycznej. Zwykle trwa od 6 tygodni do pół roku lub dłużej. Po okresie stabilizacji następuje remisja i ustąpienie objawów. Dochodzi do stabilizacji stawów i w tym momencie możemy rozpocząć leczenie ortodontyczne lub protetyczne.

Wizyty kontrolne podczas terapii szyną

Proces leczenia szyną podlega ścisłej, cotygodniowej kontroli, w trakcie której lekarz dokonuje jej korekty i dokładnie ją dopasowuje tak, aby była wygodna przez cały okres użytkowania.

Co wyróżnia Niewada Clinic w leczeniu bruksizmu?

Jeśli chodzi o bruksizm Warszawa to miasto, gdzie doświadczony dentysta Warszawa w Niewada Clinic pomoże Ci uporać się z tym schorzeniem poprzez wdrożenie skutecznego leczenia.

Przeprowadzamy dokładną diagnostykę

Każdy z naszych pacjentów, poza standardową diagnostyką, przechodzi dokładne badanie mięśni i stawów. Co warte uwagi, w ramach badania oceniamy ryzyko bardzo poważnego zaburzenia, jakim jest bezdech senny.

Leczenie uzupełniamy fizjoterapią

Ponieważ zaburzenia zgryzu, problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi i bóle głowy mogą być związane z kręgosłupem, w celu uzyskania lepszych efektów współpracujemy z wybitnymi specjalistami z zakresu rehabilitacji i fizjoterapii kręgosłupa.

Skutecznie leczymy od wielu lat

Nasza wiedza i doświadczenie pozwala nam spojrzeć szerzej na pacjenta. Jest to bardzo ważne, ponieważ bruksizm oddziałuje na cały organizm, od migrenowych bólów głowy, przez wady posturalne i problemy z kręgosłupem po paradontozę.

Do leczenia podchodzimy holistycznie

Stomatologia przez ostatnie kilkanaście lat przeszła ogromne zmiany. W dążeniu do doskonałości korzystamy z doświadczeń świetnych specjalistów z różnych zakątków świata. Nasze własne doświadczenie i naturalna pasja do perfekcji pozwala nam praktykować stomatologię holistyczną, co jest źródłem naszej dumy i satysfakcji.

Leczenie bruksizmu Warszawa — jesteśmy zespołem ekspertów

Leczymy przyczynę, a nie skutki. To fundamentalny punkt wyjścia w naszym podejściu do Pacjenta i stomatologii. Do tego w dzisiejszych czasach potrzebny jest zgrany zespół specjalistów, który stworzyliśmy.

Głęboka wiedza w danej dziedzinie i bogate doświadczenie każdego z naszych lekarzy, zsumowane na każdym z etapów leczenia są gwarancją pięknych i trwałych efektów.

Bruksizm a bezdech senny

Nieprawidłowa relacja szczęki i żuchwy względem stawów skroniowo-żuchwowych oraz mięśni żucia i twarzy może w pewnym stopniu wpływać na drogi oddechowe i upośledzać przepływ powietrza, pogłębiając problem bezdechu sennego.

Bezdech senny jest częstym stanem, w którym oddychanie wielokrotnie zatrzymuje się podczas snu. Chociaż może się to wydawać nieszkodliwe, bezdech senny zakłóca sen, pozbawia mózg i inne narządy tlenu, co może powodować poważne problemy zdrowotne.

O tym warto wiedzieć

Szacuje się, że ponad 85% osób cierpiących na bezdech nie zostało niezdiagnozowanych. Poza dorosłymi choroba ta występuje również u dzieci, manifestując się np. moczeniem nocnym, zachowaniem przypisanym ADHD lub sennością w ciągu dnia.

UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘ

Faq / Bruksizm

Czym jest bruksizm?

Bruksizm to problem wynikający z nieprawidłowego położenia zębów w stosunku do stawów skroniowo-żuchwowych, co powoduje nadmierną naprężenie mięśni i więzadeł wokół nich.

 

Jeśli zauważasz skrócone zęby, nawracające bóle głowy, trzaski czy uczucie przeskakiwania szczęki podczas codziennych czynności, mogą to być objawy bruksizmu. To schorzenie dotyka ponad połowę społeczeństwa.

Dlaczego mam bruksizm?

Bruksizm może wynikać z nieprawidłowego położenia stawów skroniowo-żuchwowych, które łączą czaszkę z żuchwą. Kłykieć, czyli głowa kości żuchwy, idealnie pasuje do wgłębienia w kości skroniowej, zwanej dołem stawowym. Pomiędzy tymi dwoma strukturami znajduje się krążek stawowy, który wykonany jest z chrząstki i ma za zadanie amortyzować ruchy tych dwóch kości.

Kiedy stawy nie są we właściwym położeniu, pacjent może odczuwać ból, a także  mogą pojawiać się różne zaburzenia, w tym ścieranie zębów, zgrzytanie i trzaski czy zaburzenia snu. Zaburzenia w mechanice działania stawów skroniowo-żuchwowych wpływają nie tylko na samopoczucie pacjenta, ale także na postawę całego ciała oraz funkcjonowanie innych stawów, tkanek miękkich i mięśni.

Jakie są objawy bruksizmu?

W badaniu osób starszych, które nadal mają swoje pierwotne, nieuszkodzone, zdrowe zęby, odkryto, że prawidłowe ustawienie stawów skroniowo-żuchwowych było czynnikiem warunkującym zachowanie zdrowia jamy ustnej. Nasz mózg jest zaprogramowany tak, aby zapewnić zębom równomierny nacisk i kontakt. Gdy zęby nie mają odpowiedniej formy i są nieprawidłowo położone, mózg kompensuje te zaburzenia odpowiednim ruchem żuchwy, powodując destabilizację w stawach skronionowo-żuchwowych.

 

Z czasem doprowadza to do powstania niektórych z następujących objawów:

– ścieranie zębów

– zwiększona ruchomość zębów wynikająca z przeciążenia

– ból mięśni mimicznych twarzy

– bóle głowy i karku

– bóle i trzaski w stawach

– bóle kręgosłupa

– bóle podczas żucia pokarmów

– ograniczenie lub całkowity problem z otwieraniem ust

– szumy w uszach

– zawroty głowy

– problemy ze snem

– pękanie „plomb” i koron oraz uszkodzenie implantów zębowych

Czy leczyć bruksizm?

Często nie zdajemy sobie sprawy, że niektóre rodzaje dyskomfortu wynikają z dysfunkcji zębów i stawów skroniowo-żuchwowych. Mogą powodować ścieranie zębów, trzaski w stawach, bóle szczęki, szyi i pleców, zaburzenia snu, ogólne zmęczenie i silne bóle głowy.

 

Dzięki leczeniu  objawy te mogą się zmniejszyć się lub znikną całkowicie.

 

Jeśli zauważysz u siebie lub swoich bliskich któryś z tych objawów, rozważ konsultację się ze specjalistą.

Ile trwa leczenie bruksizmu?​

Terapia, jaką wdrażamy w Niewada Clinic, trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Jest to proces, w trakcie którego organizm musi mieć czas na przebudowę i wzmocnienie mięśni żucia, ustawienie stawów skroniowo-żuchwowych i poprawę postury ciała. Wtedy efekty leczenia bruksizmu są najtrwalsze.

Jak wygląda szyna NTI i jak ją stosować?

Jest to mały kawałek plastiku, który zakładany jest na noc, na okolicę górnych przednich zębów.

 

Szyna NTI przerywa odruch napięcia i pozwala na relaksację mięśni. Pacjent podczas użytkowania szyny, nie ma możliwości zaciskać lub zgrzytać zębami. Jest to doraźna pomoc w bólu, objawowa, działająca jak typowy deprogramator, podobnie jak deprogramator Koisa.

 

W celu przeprowadzenia leczenia kompleksowego potrzebna jest bardziej dokładna diagnostyka z zastosowaniem np. szyny MAGO.

Jak wygląda szyna M.A.G.O i jak ją stosować?

Szyna M.A.G.O ma na celu przeprogramowanie żuchwy, zmniejszając napięcie mięśniowe i zminimalizowanie stresu na stawach skroniowo-żuchwowych.

 

Stosowane przez nas szyny wykonane są z przezroczystego, wytrzymałego i elastycznego  materiału z powodzeniem wykorzystywanego w stomatologii. Szyna obejmuje zazwyczaj większą część łuków zębowych, w tym przednie i tylne obszary.

 

Stosowana jest od kilku tygodni do kilku miesięcy w leczeniu różnych zaburzeń, w tym bruksizmu, problemów z stawami skroniowo-żuchwowymi, a także w niektórych przypadkach ortodontycznych.

Leczenie bruksizmu Warszawa — umów się na wizytę

W Niewada Clinic rozumiemy, jak ważne jest kompleksowe i skuteczne podejście do leczenia bruksizmu. Dzięki wszechstronnej ofercie, obejmującej takie usługi jak: chirurgia stomatologiczna Warszawa, fizjoterapia stomatologiczna Warszawa, leczenie bioestetyczne Warszawa, ortodoncja Warszawa, protetyka Warszawa oraz recesja dziąseł Warszawa, pacjenci mogą liczyć na indywidualnie dopasowane rozwiązania. Nasz zespół ekspertów stosuje najnowsze metody i technologie, aby zapewnić efektywne leczenie i ulgę. Zapraszamy do kontaktu i umówienia się na konsultację, aby znaleźć najlepszą ścieżkę ku zdrowiu i pięknemu uśmiechowi.