Leczenie bruksizmu w naszej klinice odbywa się na podstawie przeprowadzonych badań. Po zdiagnozowaniu choroby okluzyjnej (bruksizmu) i opracowaniu planu leczenia, wdrażamy szynoterapię. W trakcie noszenia szyny dochodzi do zmniejszenia napięcia w stawach skroniowo-żuchwowych oraz mięśniach je otaczających, co docelowo ma przygotować pacjenta do ostatecznego leczenia.
Leczenie bruksizmu Warszawa

Interesuje Cię skuteczne leczenie bruksizmu? Nic dziwnego. Jest to uciążliwa dolegliwość prowadząca do wielu negatywnych dla zdrowia konsekwencji. Skrócone, starte zęby, nawracające bóle głowy, trzaski oraz uczucie przeskakiwania szczęki podczas codziennych czynności – to tylko kilka objawów, które można zdiagnozować jako bruksizm – chorobę, na którą cierpi ponad połowa naszego społeczeństwa.
Bruksizm to zaburzenie związane z nieprawidłowym położeniem zębów względem stawów skroniowo-żuchwowych, połączone z nadmiernym napięciem otaczających je mięśni i więzadeł.
Wiele lat szkoleń i praktyki pozwoliło nam dogłębnie zrozumieć ten problem i znaleźć rozwiązanie w postaci filozofii bioestetyki.
Dokładna diagnostyka z wykorzystaniem nowoczesnych technologii jest u nas podstawą skutecznego procesu leczenia bruksizmu.

Na czym polega diagnozowanie bruksizmu?
Diagnoza bruksizmu zazwyczaj wymaga interdyscyplinarnego podejścia i współpracy między lekarzem stomatologiem, ortodontą, a także fizjoterapeutą stomatologicznym. Oto kilka kroków, które mogą być częścią procesu diagnozy bruksizmu:
– wywiad z pacjentem w trakcie konsultacji;
– ocena mięśniowa i badanie DC/TMD (badanie poświęcone zaburzeniom bólu głowy i stawów skroniowo- żuchwowych);
– tomografia stawów skroniowo-żuchwowych;
– tomografia dróg oddechowych;
– rezonans magnetyczny;
– analiza modeli szczęki i żuchwy pacjenta w artykulatorze;
– badanie polisomnograficzne – ocena bezdechu sennego;
– ocena postury pacjenta.
Na podstawie wyników badań stawiamy diagnozę, a następnie wdrażamy odpowiedni proces leczenia, który uzupełniamy fizjoterapią. W ramach badań diagnozujemy również predyspozycje do bezdechu sennego.


Co wyróżnia Niewada Clinic w leczeniu bruksizmu?


Bruksizm a bezdech senny
Nieprawidłowa relacja szczęki i żuchwy względem stawów skroniowo-żuchwowych oraz mięśni żucia i twarzy może w pewnym stopniu wpływać na drogi oddechowe i upośledzać przepływ powietrza, pogłębiając problem bezdechu sennego.
Bezdech senny jest częstym stanem, w którym oddychanie wielokrotnie zatrzymuje się podczas snu. Chociaż może się to wydawać nieszkodliwe, bezdech senny zakłóca sen, pozbawia mózg i inne narządy tlenu, co może powodować poważne problemy zdrowotne.

O tym warto wiedzieć
Szacuje się, że ponad 85% osób cierpiących na bezdech nie zostało niezdiagnozowanych. Poza dorosłymi choroba ta występuje również u dzieci, manifestując się np. moczeniem nocnym, zachowaniem przypisanym ADHD lub sennością w ciągu dnia.
Faq / Bruksizm
Czym jest bruksizm?
Bruksizm to problem wynikający z nieprawidłowego położenia zębów w stosunku do stawów skroniowo-żuchwowych, co powoduje nadmierną naprężenie mięśni i więzadeł wokół nich.
Jeśli zauważasz skrócone zęby, nawracające bóle głowy, trzaski czy uczucie przeskakiwania szczęki podczas codziennych czynności, mogą to być objawy bruksizmu. To schorzenie dotyka ponad połowę społeczeństwa.
Dlaczego mam bruksizm?
Bruksizm może wynikać z nieprawidłowego położenia stawów skroniowo-żuchwowych, które łączą czaszkę z żuchwą. Kłykieć, czyli głowa kości żuchwy, idealnie pasuje do wgłębienia w kości skroniowej, zwanej dołem stawowym. Pomiędzy tymi dwoma strukturami znajduje się krążek stawowy, który wykonany jest z chrząstki i ma za zadanie amortyzować ruchy tych dwóch kości.
Kiedy stawy nie są we właściwym położeniu, pacjent może odczuwać ból, a także mogą pojawiać się różne zaburzenia, w tym ścieranie zębów, zgrzytanie i trzaski czy zaburzenia snu. Zaburzenia w mechanice działania stawów skroniowo-żuchwowych wpływają nie tylko na samopoczucie pacjenta, ale także na postawę całego ciała oraz funkcjonowanie innych stawów, tkanek miękkich i mięśni.
Jakie są objawy bruksizmu?
W badaniu osób starszych, które nadal mają swoje pierwotne, nieuszkodzone, zdrowe zęby, odkryto, że prawidłowe ustawienie stawów skroniowo-żuchwowych było czynnikiem warunkującym zachowanie zdrowia jamy ustnej. Nasz mózg jest zaprogramowany tak, aby zapewnić zębom równomierny nacisk i kontakt. Gdy zęby nie mają odpowiedniej formy i są nieprawidłowo położone, mózg kompensuje te zaburzenia odpowiednim ruchem żuchwy, powodując destabilizację w stawach skronionowo-żuchwowych.
Z czasem doprowadza to do powstania niektórych z następujących objawów:
– ścieranie zębów
– zwiększona ruchomość zębów wynikająca z przeciążenia
– ból mięśni mimicznych twarzy
– bóle głowy i karku
– bóle i trzaski w stawach
– bóle kręgosłupa
– bóle podczas żucia pokarmów
– ograniczenie lub całkowity problem z otwieraniem ust
– szumy w uszach
– zawroty głowy
– problemy ze snem
– pękanie „plomb” i koron oraz uszkodzenie implantów zębowych
Czy leczyć bruksizm?
Często nie zdajemy sobie sprawy, że niektóre rodzaje dyskomfortu wynikają z dysfunkcji zębów i stawów skroniowo-żuchwowych. Mogą powodować ścieranie zębów, trzaski w stawach, bóle szczęki, szyi i pleców, zaburzenia snu, ogólne zmęczenie i silne bóle głowy.
Dzięki leczeniu objawy te mogą się zmniejszyć się lub znikną całkowicie.
Jeśli zauważysz u siebie lub swoich bliskich któryś z tych objawów, rozważ konsultację się ze specjalistą.
Ile trwa leczenie bruksizmu?
Terapia, jaką wdrażamy w Niewada Clinic, trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Jest to proces, w trakcie którego organizm musi mieć czas na przebudowę i wzmocnienie mięśni żucia, ustawienie stawów skroniowo-żuchwowych i poprawę postury ciała. Wtedy efekty leczenia bruksizmu są najtrwalsze.
Jak wygląda szyna NTI i jak ją stosować?
Jest to mały kawałek plastiku, który zakładany jest na noc, na okolicę górnych przednich zębów.
Szyna NTI przerywa odruch napięcia i pozwala na relaksację mięśni. Pacjent podczas użytkowania szyny, nie ma możliwości zaciskać lub zgrzytać zębami. Jest to doraźna pomoc w bólu, objawowa, działająca jak typowy deprogramator, podobnie jak deprogramator Koisa.
W celu przeprowadzenia leczenia kompleksowego potrzebna jest bardziej dokładna diagnostyka z zastosowaniem np. szyny MAGO.
Jak wygląda szyna M.A.G.O i jak ją stosować?
Szyna M.A.G.O ma na celu przeprogramowanie żuchwy, zmniejszając napięcie mięśniowe i zminimalizowanie stresu na stawach skroniowo-żuchwowych.
Stosowane przez nas szyny wykonane są z przezroczystego, wytrzymałego i elastycznego materiału z powodzeniem wykorzystywanego w stomatologii. Szyna obejmuje zazwyczaj większą część łuków zębowych, w tym przednie i tylne obszary.
Stosowana jest od kilku tygodni do kilku miesięcy w leczeniu różnych zaburzeń, w tym bruksizmu, problemów z stawami skroniowo-żuchwowymi, a także w niektórych przypadkach ortodontycznych.
Zobacz w czym możemy Ci pomóc:
Implantologia / Bonding / Leczenia kanałowe /Ortodoncja / Stomatologia bioestetyczna / Periodontologia / Leczenie bruksizmu / Recesje dziąseł / Protetyka/ Chirurgia stomatologiczna / Smile design / Profilaktyka i higiena / Wybielanie zębów / Fizjoterapia stomatologiczna / Znieczulenia / Stomatologia zachowawcza