Bruksizm
Zrozumieć bruksizm

na czym polega bruksizm?
Bruksizm to zaburzenie związane z nieprawidłowym położeniem zębów względem stawów skroniowo-żuchwowych, połączone z nadmiernym napięciem otaczających je mięśni i więzadeł.
Skrócone zęby, nawracające bóle głowy, trzaski oraz uczucie przeskakiwania szczęki podczas codziennych czynności – to tylko kilka objawów, które można zdiagnozować jako bruksizm – chorobę, na którą cierpi ponad połowa naszego społeczeństwa.
Wiele lat szkoleń i praktyki pozwoliło nam dogłębnie zrozumieć ten problem i znaleźć rozwiązanie w postaci filozofii bioestetyki.
Zrozumieć bruksizm

na czym polega bruksizm?
Bruksizm to zaburzenie związane z nieprawidłowym położeniem zębów względem stawów skroniowo-żuchwowych, połączone z nadmiernym napięciem otaczających je mięśni i więzadeł.
Skrócone zęby, nawracające bóle głowy, trzaski oraz uczucie przeskakiwania szczęki podczas codziennych czynności – to tylko kilka objawów, które można zdiagnozować jako bruksizm – chorobę, na którą cierpi ponad połowa naszego społeczeństwa.
Wiele lat szkoleń i praktyki pozwoliło nam dogłębnie zrozumieć ten problem i znaleźć rozwiązanie w postaci filozofii bioestetyki.
Czy warto go leczyć?
Często nie zdajemy sobie sprawy, że niektóre rodzaje dyskomfortu wynikają z dysfunkcji zębów, stawów skroniowo-żuchwowych, które mogą powodować bóle szyi i pleców, zaburzenia snu, ogólne zmęczenie i bóle głowy. Podczas leczenia może się okazać, że objawy te zmniejszą się lub znikną całkowicie.

Geneza bruksizmu
Stawy skroniowo-żuchwowe łączą czaszkę z żuchwą. Kłykieć, czyli głowa kości żuchwy, jest dopasowana do wgłębienia w kości skroniowej, które nazywamy dołem stawowym. Pomiędzy tymi dwoma strukturami znajduje się krążek stawowy, który jest elementem chrzęstnym i ma za zadanie amortyzować te dwie kości.
W sytuacji, kiedy stawy nie są na swoim miejscu, pacjent odczuwa ból, zaczynają powstawać różnego rodzaju zaburzenia, między innymi okluzji. Zaburzenia mechaniki działania stawów skroniowo-żuchwowych mają wpływ na postawę całego ciała oraz funkcjonowanie innych stawów, tkanek miękkich oraz mięśni.

Najczęstsze objawy problemów związanych z bruksizmem:
W badaniu osób starszych, które nadal mają swoje pierwotne, nieuszkodzone, zdrowe zęby, odkryto, że prawidłowe ustawienie stawów skroniowo-żuchwowych było czynnikiem warunkującym zachowanie zdrowia jamy ustnej . Nasz mózg jest zaprogramowany tak, aby zapewnić zębom równomierny nacisk i kontakt . Gdy zęby nie mają odpowiedniej formy i są nieprawidłowo położone , mózg kompensuje te zaburzenia odpowiednim ruchem żuchwy, powodując destabilizację w stawach skronionowo-żuchwowych. Z czasem doprowadza to do powstania niektórych z następujących objawów:

ścieranie
zębów

przeciążenia doprowadzające do zwiększonej ruchomości zębów

ból mięśni
mimicznych twarzy

bóle
głowy i karku

bóle i trzaski
w stawach

bóle
kręgosłupa

ból podczas
żucia pokarmów

ograniczenie
ruchomość otwierania ust

całkowita utrata
możliwości otwierania ust

szumy
w uszach

zawroty
głowy

problemy
ze snem

pękanie “plomb” i koron
oraz uszkodzenia implantów zębowych
Dokładna diagnostyka z wykorzystaniem nowoczesnych technologii jest podstawą rozpoczęcia procesu leczenia bruksizmu
Diagnozowanie choroby okluzyjnej

Ocena mięśniowa i badanie DC/TMD
(badanie poświęcone zaburzeniom bólu głowy
i stawów skroniowo- żuchwowych)

Tomografia stawów

Tomografia dróg oddechowych

Rezonans magnetyczny

Analiza modeli szczęki i żuchwy pacjenta w artykulatorze

Badanie polisomnograficzne – ocena bezdechu sennego

Ocena postury pacjetna
Na podstawie wyników badań stawiamy diagnozę dotyczącą tego, jakiego rodzaju są to zaburzenia, a następnie wdrażamy odpowiedni proces leczenia, który uzupełniamy fizjoterapią. W ramach badań diagnozujemy również predyspozycje do bezdechu sennego.
Stomatologia bioestetyczna
Stomatologia bioestetyczna może pomóc pacjentom z zaburzeniami stawu skroniowo-żuchwowego, nieprawidłowym zgryzem i erozją zębów w rozwiązywaniu tych problemów, zapewniając zbalansowany zgryz i bardziej atrakcyjny uśmiech dając ulgę w dolegliwościach i komfort życia.
Metody leczenia bruksizmu
Na podstawie przeprowadzonych badań, zdiagnozowaniu choroby okluzyjnej i opracowaniu planu leczenia, wdrażamy szynoterapię, która ma za zadanie ustabilizować pracę stawów skroniowo-żuchwowych oraz dokonać relaksacji neuro-mięśniowej co docelowo ma przygotować pacjenta do ostatecznego leczenia.
Na etapie szynoterapii wykorzystujemy szynę M.A.G.O (Maxillary Anterior Guided Orthotic).
Jest to orteza, która ma za zadanie nauczyć stawy ich prawidłowej, naturalnej pozycji i wpłynąć na harmonijną i właściwą pracę mięśni.
W trakcie noszenia szyny dochodzi do zbalansowania zgryzu poprzez eliminację węzłów urazowych, czyli złych kontaktów zębów. Skutkuje to zmniejszeniem napięcia w stawach skroniowo-żuchwowych oraz mięśniach je otaczających.
Taka terapia rozluźnia również napięcia w mięśniach okolic skroni i żwaczy.
Dążymy do zneutralizowania i zbalansowania zgryzu, co ma związek z nauką naturalnego sposobu gryzienia.
Nasze doświadczenie w szynoterapii
Dzięki naszemu doświadczeniu i wiedzy zdobytej przez lata praktyki, mamy pewność, że szynoterapia jest bardzo skuteczna i niezbędna w procesie efektywnego leczenia zaburzeń w stawach skroniowo-żuchwowych.
Obserwacje osób, które przeszły terapię rozluźnienia mięśni żucia i mięśni twarzy potwierdzają, że zauważają oni zdecydowane zmniejszenie dolegliwości oraz poprawę komfortu codziennego funkcjonowania.
Szyna nie tylko wpływa na mięśnie twarzy, ale również pośrednio na napięcie tkanek otaczających drogi oddechowe, dlatego często obserwujemy polepszenie oddychania po terapii.
Terapia szynowa
Szynę M.A.G.O pacjent użytkuje przez 24 h na dobę od 6 tygodni do pół roku, a zdarza się i dłużej, jeżeli przypadek kliniczny tego wymaga.
Czas trwania terapii zależy od stanu dysfunkcji oraz oceny medycznej. Po okresie stabilizacji następuje remisja i ustąpienie objawów. Dochodzi do stabilizacji stawów i w tym momencie możemy rozpocząć leczenie ortodontyczne lub protetyczne.
Ponieważ w trakcie użytkowania szyny M.A.G.O. warunki zgryzowe ulegają ciągłej zmianie proces leczenia szyną podlega ścisłej, cotygodniowej kontroli, gdzie lekarz dokonuje jej korekty i szczegółowo ją dopasowuje tak, aby była wygodna przez cały okres użytkowania.
Interdyscyplinarna współpraca w leczeniu
Głowa połączona jest z kręgosłupem za pomocą dwóch bardzo ważnych kręgów C1 i C2. Ich nieprawidłowe ustawienie może bardzo poważnie wpływać na stawy skroniowo- żuchwowe powodując zmiany położenia żuchwy i relacji zębów, co może skutkować napięciem mięśni twarzy, szyi, karku, bólem głowy oraz innymi objawami bruksizmu. Dodatkowo nieprawidłowości w ustawieniu bioder oraz całego kręgosłupa często potęgują te zaburzenia.
Dlatego, aby nasi pacjenci mogli czuć się w pełni bezpiecznie, na etapie leczenia współpracujemy z lekarzami rehabilitacji, ortopedami oraz fizjoterapeutami.
Dysfunkcje narządu żucia w Niewada Clinic leczymy zespołowo, współpracując z wysokiej klasy ośrodkiem ortopedii i rehabilitacji.


Co wyróżnia Niewada Clinic w leczeniu bruksizmu?
Terapie, które wdrażamy są zawsze leczeniem przyczyny, a nie tylko objawów. W naszej klinice eliminujemy czynniki powstałych dysfunkcji w stawach skroniowo–żuchwowych, dlatego mamy pewność, że efekt końcowy terapii będzie skuteczny i trwały.
Ponieważ zaburzenia zgryzu, problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi i bóle głowy mogą być związane z kręgosłupem w celu uzyskania lepszych efektów współpracujemy z wybitnymi specjalistami z zakresy rehabilitacji i fizjoterapii kręgosłupa.
Stawy skroniowo-żuchwowe oraz mięśnie to integralna część aparatu zgryzowego. Każda procedura jaką wykonujemy, aby była trwała i spełniała swoje zadanie, musi być wpisana w to, jak funkcjonuje cały system żucia.
Dlatego każdy z naszych pacjentów, poza standardową diagnostyką, przechodzi dokładne badanie mięśni i stawów. Co warte uwagi, w ramach badania oceniamy ryzyko bardzo poważnego zaburzenia jakim jest bezdech senny.
Nasza wiedza i doświadczenie pozwala nam spojrzeć szerzej na pacjenta. Jest to bardzo ważne, ponieważ bruksizm oddziałuje na cały organizm, od migrenowych bólów głowy, przez wady posturalne i problemy z kręgosłupem po paradontozę.
Stomatologia w przeciągu ostatnich kilkunastu lat całkowicie zmieniła swoje oblicze. Jeden lekarz dziś nie jest w stanie zgromadzić całej wiedzy, aby zapewnić w pełni przewidywalne efekty w długim ujęciu czasowym. Do tego potrzebne są lata praktyki oraz nieustanne poszerzanie swoich umiejętności.
W dążeniu do perfekcji czerpiemy doświadczanie od fenomenalnych klinicystów z całego świata, zaś nasze doświadczanie i wrodzone dążenie do perfekcji, pozwala nam praktykować stomatologię holistyczną, która jest dla nas powodem do dumy i satysfakcji.
Leczymy przyczynę, a nie skutki. To fundamentalny punkt wyjścia w naszym podejściu do Pacjenta i stomatologii. Do tego w dzisiejszych czasach potrzebny jest zgrany zespół specjalistów, który stworzył dr Niewada.
Głęboka wiedza w danej dziedzinie i bogate doświadczenie każdego z naszych lekarzy, zsumowane na każdym z etapów leczenia są gwarancją pięknych i trwałych efektów.
Nasza wiedza kliniczna i doświadczenie pozwala na etapie planowania przewidywać jego efekty i dobierać indywidualnie metody leczenia oraz odpowiednie procedury. Planując przebieg leczenia, już na pierwszym etapie myślimy o morfologii zęba w odbudowach protetycznych. A to wszystko by uzyskać uśmiech, który na zawsze zapada w pamięć.
Bruksizm działa na cały organizm. Dlatego chcąc wyleczyć przyczynę korzystamy z kompleksowych planów leczenia, które łączą różne kompetencje naszych lekarzy. Wszystko po to, by pacjent nie musiał obawiać się o utratę swoich zębów w młodym wieku, a nieleczony bruksizm często do tego prowadzi. Dlatego za każdym razem leczymy przyczynę choroby.


Bruksizm a bezdech senny
Czy wiesz, że bruksizm może być
związany z bezdechem sennym
(Obstructive Sleep Apnea- OSA)?
Bezdech senny jest częstym stanem, w którym oddychanie wielokrotnie zatrzymuje się podczas snu. Chociaż może się to wydawać nieszkodliwe, bezdech senny zakłóca sen, pozbawia mózg i inne narządy tlenu, co może powodować poważne problemy zdrowotne.
Zrozumienie przyczyny bezdechu sennego jest integralną częścią leczenia i profilaktyki. Nieprawidłowa relacją szczęki i żuchwy względem stawów skroniowo-żuchwowych oraz mięśni żucia i twarzy może w pewnym stopniu wpływać na drogi oddechowe i upośledzać przepływ powietrza, pogłębiając problem bezdechu sennego.
Przeprowadzone niedawno badania wykazały związek między chrapaniem i bezdechem podczas snu a wieloma poważnymi schorzeniami. Nieleczone chrapanie i bezdech podczas snu mogą przyczyniać się do występowania wysokiego ciśnienia krwi, chorób serca, udarów, cukrzycy i depresji.

Czy wiesz, że?

Ponad 85% osób cierpiących na bezdech jest niezdiagnozowana.

Poza dorosłymi choroba ta występuje również u dzieci manifestując się np. moczeniem nocnym, zachowaniem przypisanym ADHD lub sennością w ciągu dnia.

Ryzyko spowodowania wypadku samochodowego jest siedem razy większe w przypadku osoby cierpiącej na bezdech podczas snu.

Bezdech podczas snu występuje u ponad połowy osób cierpiących na cukrzycę typu 2.

Ponad 35% osób, u których występuje bezdech podczas snu, cierpi też na wysokie ciśnienie krwi, co z kolei zwiększa ryzyko choroby serca.

Ponad 80% osób, u których wysokie ciśnienie krwi utrzymuje się pomimo przyjmowania co najmniej trzech leków, cierpi też na bezdech podczas snu.

Na bezdech podczas snu cierpi powyżej 70% osób, u których wystąpił udar.
Badaniem potwierdzającym występowanie obturacyjnego bezdechu sennego jest badanie polisomnograficzne będące zapisem snu pacjenta.
FAQ
Jak wygląda szyna NTI i jak ją stosować?
Jest to mały kawałek plastiku, który zakładany jest na noc, na okolicę górnych przednich zębów.
Szyna NTI przerywa odruch napięcia i pozwala na relaksację mięśni. Pacjent podczas użytkowania szyny, nie ma możliwości zaciskać lub zgrzytać zębami. Jest to doraźna pomoc w bólu, objawowa, działająca jak typowy deprogramator, podobnie jak deprogramator Koisa.
W celu przeprowadzenia leczenia kompleksowego potrzebna jest bardziej dokładna diagnostyka z zastosowaniem np. szyny MAGO.
Ile trwa leczenie Bruksizmu?
Terapia, jaką wdrażamy w Niewada Clinic, trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Jest to proces, w trakcie którego organizm musi mieć czas na przebudowę i wzmocnienie mięśni żucia, ustawienie stawów skroniowo-żuchwowych i poprawę postury ciała. Wtedy efekty leczenia bruksizmu są najtrwalsze.