Leczenie bioestetyczne

Leczenie bioestetyczne w Niewada Clinic
Jesteśmy dumni z faktu, że NIEWADA CLINIC jest pierwszą w Polsce kliniką stomatologii bioestetycznej oferującą pełną, oryginalną procedurę leczenia.
Bioestetka jest minimalnie inwazyjną formułą terapii z zachowaniem piękna i proporcji naturalnych zębów. Skupia się na całym systemie żucia jamy ustnej, a nie na problemach pojedynczych zębów. Usta i zęby pracują razem jako całość, dlatego należy zająć się nimi w całości. W stomatologii bioestetycznej leczy się źródło problemu, a nie tylko objawy.
Ponieważ stomatologia bioestetyczna rozwiązuje pierwotną przyczynę problemów, zapewniając stabilną pozycję stawu szczękowego, jesteśmy w stanie leczyć zęby, aby stworzyć uśmiech, który jest piękny i trwały. Prawidłowa forma zęba prowadzi do prawidłowego funkcjonowania całego układu żucia jako naturalnej konsekwencji pięknych i zdrowych zębów!
Dlaczego bioestetyka?
Czy wiesz, że uśmiech może wpływać na zdrowie, funkcjonowanie i długowieczność twoich zębów? Naturalna forma i funkcja zębów, zgryzu, mięśni i stawów szczękowych, zwana układem żującym, została naturalnie zaprojektowana w celu ochrony jamy ustnej przed uszkodzeniem. Kiedy więc system żucia działa prawidłowo, nie ma znaczenia, czy masz 25 czy 75 lat – zawsze możesz mieć piękny, niezniszczony uśmiech.
Koncepcja ta opiera się na zasadzie optymalnego systemu żucia, czyli innymi słowy biologicznie wydajnym i stabilnym zgryzie, który zapobiega zużyciu zębów i napięciu mięśni. Badania dorosłych i starszych pacjentów, u których nie stwierdzono zużycia zębów oraz pogorszenia funkcji zgryzu, wykazały, że kiedy zęby posiadają odpowiedni kontakt i są w zgodzie z naturalnym ustawieniem szczęki i żuchwy, zdrowie zębów może pozostać stabilne przez całe życie.

dr Paweł Niewada
Dr Niewada jest absolwentem szkoły OBI( Orognatic Bioesthetic Internation, USA, www. Bioesthetics.com). Jako certyfikowany lekarz bioestetyczny dr Niewada stosuje holistyczne podejście do opieki stomatologicznej, tworząc zawsze spersonalizowane plany leczenia. Szuka wczesnych oznak i symptomów ostrzegawczych, aby pomóc pacjentom uniknąć bardziej złożonych problemów, związanych z zaburzeniami związanymi z gryzieniem. W celu rozwiązania szeregu problemów dentystycznych stosuje zasady przywracania naturalnych relacji szczęki i żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowych, zębów oraz kręgosłupa w ramach kompleksowego planu leczenia.
Po ustabilizowaniu naturalnej funkcji żucia za pomocą szynoterpii, dr Niewada stara się naprawić uszkodzone zęby, zbalansować powierzchnie zgryzowe, aby umożliwić ich prawidłowy kontakt. Plan leczenia może obejmować wiele zalecanych procedur, aby w pełni przywrócić uśmiech, który jest wygodny, naturalnie funkcjonujący i trwały. Wczesne rozpoznanie napięcia mięśni żucia oraz wad zgryzu może pozwolić na bardziej efektywne stosowanie terapii szynowej. Wczesne leczenie może również zapobiec zużyciu i uszkodzeniu zębów. Dr Niewada stworzył w swojej klinice zespół specjalistów, lekarzy oraz techników dentystycznych pracujących w filozofii bioestetyki.

Leczenie bioestetyczne - co to takiego?
Stabilne, dobrze funkcjonujące stawy oraz struktury jamy ustnej to system, który nie powoduje bólu, ma ograniczone zużycie w czasie i zapewniaj łatwy, płynny ruch, który sprawia, że mówienie, a także codzienne żucie jest wygodne i łatwe.
Stabilizacja mięśni i stawów
W przypadkach poważnej destrukcji zębów i dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych szczególną uwagę zwraca się na równowagę mięśni żucia, zębów i żuchwy. Dzięki procesowi, którego rezultatem jest stabilizacja stawów skroniowo-żuchwowych oraz prawidłowa odbudowa zębów znikają objawy destrukcji narządu żucia, a pacjent może cieszyć się pięknym uśmiechem. Wszystkie zęby mają istotne znaczenie funkcjonalne. Prawidłowo odbudowane zęby przednie prowadzą żuchwę do stabilnego zgryzu, natomiast zęby tylne podtrzymują ten zgryz.
Formuła leczenia zapewnia pacjentom to, co najlepsze z obu światów estetyki i funkcji: piękne, naturalne uśmiechy i zdrowe zęby, które mogą trwać przez całe życie.
Podstawą jest przywrócenie naturalnej pozycji żuchwy, łagodzenie napięcia mięśniowego, które często prowadzi do problemów zgryzowych, bólu szczęki i żuchwy, bólów głowy i innych objawów. Zapewnia to stabilizacja stawów skroniowo-żuchwowych przy pomocy szynoterapii.
Jak przebiega leczenie bioestetyczne?

Pierwszym etapem leczenia bioestetycznego jest wykonanie specjalistycznych badań, które pozwolą określić lekarzowi prowadzącemu plan leczenia i czy będzie ono efektowne oraz trwałe. W zależności od sytuacji przeprowadzamy badania rentgenowskie stawów skroniowo-żuchwowych, kości twarzy, kręgów szyjnych, zatok i dróg oddechowych. Robimy zdjęcia zębów, twarzy i uśmiechu oraz za pomocą specjalnych instrumentów sprawdzamy relacje szczęki i żuchwy względem stawów skroniowo-żuchwowych. Informacje te pozwalają nam ustalić, czy stawy skroniowo-żuchwowe pacjenta są odpowiednio ustawione oraz jak naprawić ewentualne zaburzenie żucia.

Następnie na podstawie wycisków lub skanów wewnątrzustnych jest przygotowywany wax’up bioestetyczny (próbna odbudowa z wosku). Projekt w wosku przygotowywany jest w specjalistycznym oprogramowaniu na komputerze, a następnie drukowany na drukarce 3D i przenoszony do jamy ustnej.
Szyna M.A.G.O.
Zasady stomatologii bioestetycznej mają na celu przywrócenie naturalnej pozycji żuchwy, łagodzenie napięcia mięśniowego, które często związane jest z problemami zgryzowymi, z bólem szczęki i żuchwy, czy bólem głowy. Osadzenie żuchwy w jej prawidłowej pozycji w stawach skroniowo-żuchwowych następuje dzięki zastosowaniu indywidualnie przygotowanej dla pacjenta ortezy nazywanej szyną M.A.G.O. (Maxillary Anterior Guided Orthotic) i jest to często pierwszy krok w kierunku przywrócenia optymalnego zdrowia zębów.
Celem działania szyny jest ustabilizowanie stawu, podobnie jak w ortopedii stabilizuje się np. staw kolanowy po urazie. Szynę MAGO zaleca się nosić przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, dopóki objawy się nie poprawią, a żuchwa będzie mogła się poruszać i odpoczywać w naturalny sposób. Jest to proces, który lekarz musi ściśle kontrolować na wizytach kontrolnych! Standardowo proces ten trwa od kilku tygodni do 6 miesięcy. W trudnych przypadkach terapia szyną jest dłuższa.
Po uzyskaniu stabilizacji stawów specjalista zaleca dalsze leczenie, które w zależności od potrzeby może obejmować leczenie interdyscyplinarne w tym ortodoncję i chirurgię ortognatyczną.
Jak przebiega proces diagnostyczny podczas leczenia bioestetycznego?
Diagnostyka szyną M.A.G.O
pozwala znaleźć prawidłową pozycję zgryzu poprzez rozluźnienie mięśni i stabilizacje stawów skroniowo-żuchwowych tak, aby mogły one funkcjonować wygodnie podczas użytkowania. Lekarz otrzymuje rzeczywisty obraz problemu z jakim pacjent się zgłosił przez co już na etapie planowania eliminuje wiele potencjalnych błędów… czytaj dalej
Badanie aksjografem
Daje możliwości rejestracji indywidualnych parametrów ruchów w stawach skroniowo-żuchwowych i przeniesienia ich do do programu komputerowego. W oparciu o te dane kreowany jest perfekcyjnie dopasowany do pacjenta projekt jego zębów, zgodny z własną anatomią… czytaj dalej
Tomografia stawów
umożliwia trójwymiarową wizualiację tkanek twardych czyli kości szczęki i żuchwy, zębów oraz stawów skroniowo- żuchwowych. Pozwala na znacznie dokładniejszą analizę obrazu niż np. zwykły pantomogram.
Badanie dróg oddechowych
Ponieważ zgrzytanie zębów oraz ich ścieranie może być związane z obecnością zespołu obturacyjnego oceniamy ryzyko jego wystąpienia Wyniki badania tomograficznego dróg oddechowych wysyłamy do jednego z najlepszych specjalistycznych ośrodków oceny radiologicznej w USA. W zaawansowanych przypadkach kierujemy pacjenta na specjalistyczne badanie polisomnograficzne oceniające stopień zaawansowania choroby i podejmujemy razem z laryngologami odpowiednie leczenie.
Badanie przyzębia
badanie struktur utrzymujących ząb pozwala ocenić czy jest on w stanie wytrzymać te siły jakie chcemy mu przekazać.
schemat
Aksjografia
Żeby można było wygodnie gryźć wszystkie prace protetyczne muszą być wykonanie w sposób zgodny z indywidualną budową stawów pacjenta. Stawy skroniowo- żuchwowe każdego z nas różnią się. Zatem tak jak dobiera się właściwy rozmiar buta również tutaj trzeba zarejestrować odpowiednie pomiary ruchów żuchwy, aby dokładnie przekazać te informacje technikowi dentystycznemu, który na ich podstawie dopasowuje odpowiedni kształt zębów.
Mamy wtedy gwarancję, że przygotowane „nowe zęby” np. w postaci licówek, koron czy mostów będą w odczuciu bardzo naturalne, a żucie pokarmów komfortowe.
Do pobrania tych istotnych danych w Niewada Clinic wykorzystujemy urządzenie nazywane aksjografem. Każde leczenie bioestetyczne opiera się na dokładnych parametrach pracy stawów wskazanych przez ten przyrząd.
Diagnostyka w leczeniu bioestetycznym
Stomatologia bioestetyczna na tle innych dziedzin wyróżnia się minimalnie inwazyjnym podejściem. Dokładamy wszelkich starań, aby nie ingerować w naturalne tkanki zęba i nie szlifować zębów, a tylko wkomponować utracone wcześniej struktury anatomiczne zębów.
Bardzo estetyczne, pięknie wyglądające, naturalne zęby to efekt finalny leczenia bioestetycznego .
Czym są licówki, InLay i bonding?
galeria
Injection Flow
W NIEWADA CLINIC zawsze wybieramy procedury minimalnie inwazyjne w celu przywrócenia pięknego i naturalnego uśmiechu. Do rekonstrukcji zniszczonych zębów stosuje się różne metody, Najprostszą z nich jest injection flow, czyli tzw. technika injekcyjna. Jest to sposób wykonania odbudowy bioestetycznej opartej na bazie kompozytów, czyli „plomb”. Ta specjalnie opracowana metoda przełożenia przygotowanego przez technika projektu przyszłych zębów do jamy ustnej pacjenta daje bardzo dobre i trwałe rezultaty. Lekarz za jej pomocą odbudowuje ząb po zębie prawidłową anatomię, dbając o najmniejsze szczegóły i odtwarzając utraconą estetykę i funkcję.
Proces odbudowy polega na dolewaniu do zęba kompozytu w miejscach gdzie ząb został zniszczony i wymaga odtworzenia. Aby zachować wysoką precyzję zabiegu stomatolog używa specjalnie przygotowanych silikonowych szyn, które dokładnie określają zakres rekonstrukcji. Tak nowo odtworzone uzębienie idealnie ze sobą kontaktuje dając harmonijny i zbalansowany zgryz. Na koniec dokonuje się polerowania kompozytów, osiągając efekt błyszczących zębów. Poza tą techniką w bioestetyce stosuje się także odbudowy oparte na porcelanie, czyli licówki, inlaye, korony i mosty, które cechuje wspaniała estetyka i wytrzymałość.
Sprawdź odpowiedzi na najczęstsze pytania
Współpracujemy z jednym z najlepszych laboratoriów protetycznych na świecie. Niepowtarzalna precyzja Bernharda Eggera w odtwarzaniu morfologii zębów – wykładowcy o bardzo szerokim doświadczeniu w stomatologii, z którym współpracuje nasza klinika – pozwala dokładnie i kompleksowo zaplanować proces odbudowy i uzyskać wyjątkowo piękne efekty estetyczne naszych prac.
Dr n. med. Paweł Niewada, jako jedyny stomatolog w Polsce, ukończył masterskie szkolenie „Funkcja i morfologia zęba” w Foundation for Bioesthetic Dentistry w USA, które w najbardziej wyrafinowany i udokumentowany medycznie sposób traktuje odbudowy funkcji i morfologii.
Licówki – co to takiego?
Licówki to bardzo cienka ceramiczna lub kompozytowa nakładka. Ich wygląd i odporność do złudzenia przypominają naturalne zęby. Stanowią nową, przednią powierzchnię zęba. Są minimalnie inwazyjnym i idealnym środkiem na poprawę estetyki. Mogą korygować zarówno pojedynczy ząb, np. przebarwiony lub wiele zębów, trwale poprawiając uśmiech. Co więcej mogą być używane do zamykania szpar między-zębowych, rozjaśniania koloru czy wyrównywania stłoczeń i przemieszczeń.
Bioestetyczne wypełnienia i bonding
W NIEWADA CLINIC z szczególną starannością dbamy o to, aby wykonywane przez nas wypełnienia nie tylko wyglądały pięknie i naturalnie, ale także przywracały prawidłowy zgryz. Dlatego z należytą uwagą przywracamy występujące w zdrowych zębach anatomiczne guzki i bruzdy. Poświęcamy również dużo czasu na wygładzenie i wypolerowanie wypełnienia oraz na dostosowanie go do prawidłowej okluzji.
Nowoczesne i wysoce zaawansowane technologicznie kompozyty, które dobieramy w naszej klinice, pozwalają nam na uzyskanie rezultatów jak najbliższych estetycznej perfekcji. Starannie wykonane, estetyczne wypełnienia kompozytowe utrzymują się przeciętnie kilka lat.
Długotrwałość wykonywanego uzupełnienia zależy od jego wielkości. Zalecamy wykonywanie wypełnień w małych i średnich ubytkach. W przypadku większej utraty tkanek zęba polecamy rozwiązanie typu inlay lub onlay, czyli adhezyjne odbudowy ceramiczne (Bonded Porcelain Restorations).
Wszystko co musisz wiedzieć o Inlaye’u
Porcelanowy Inlay lub onlay to tzw. adhezyjna odbudowa ceramiczna (inaczej BPR – Bonded Porcelain Restoration). To idealne rozwiązanie, kiedy trzeba uzupełnić utraconą tkankę zęba poprzez zastosowanie wypełnienia porcelanowego. Gdy ubytek jest tak duży, że wypełnienie kompozytowe nie ma gwarancji długo czasowej stabilności, a jest na tyle dużo własnego zęba, że nie ma konieczności szlifowania go pod koronę, zalecamy wykonanie inlay’a.
Każda odbudowa ceramiczna jest tworzona na indywidualnie potrzeby Pacjenta, w naszym własnym, wysokospecjalistycznym laboratorium bioestetycznym. Proces umiejscawianie inlay’a i onlay’a wymaga perfekcyjnego przygotowania przez lekarza, dzięki czemu mistrzowska praca technika dentystycznego może zostać wklejona w ząb.
Estetyczna odbudowa dzięki inlay
Właściwie wykonany inlay’a pozwala na estetyczną odbudowę zęba z odtworzeniem prawidłowych punktów stycznych między zębami. Dzięki temu pokarm nie dostaje się między zęby, chroni przed próchnicą i zapaleniem dziąseł. Ze względu na właściwości mechaniczne porcelany, w miarę upływu czasu ryzyko jej uszkodzenia jest mniejsze niż w przypadku wypełnień kompozytowych lub amalgamatowych. Znika zatem problem haczenia lub rwania się nitki dentystycznej.
Dużą zaletą inlay’i porcelanowych jest to, że bardzo wzmacniają ząb i są znaczenie bardziej trwałe niż „białe” klasyczne wypełnienia kompozytowe.
Bioestetyczne korony – co to takiego?
Korony bioestetyczne w przeciwieństwie do zwykłych koron nie powodują sinego zarysu wokół dziąseł. Nie zawierają metalu, stąd są dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem nie powodując niechcianych efektów ubocznych. Są w pełni przejrzyste. Tak, jak naturalne zęby.
Tradycyjne korony tworzone są z porcelany, którą w procesie technologicznym napala się na metal. Metal ten, w połączeniu z wilgotnym ekosystemem wnętrza jamy ustnej może być przyczyną powstawania tzw. prądów galwanicznych. Ich efektem jest metaliczny posmak w ustach, a niekiedy odczyny alergiczne czy reakcje zapalne dziąsła.
Dlatego stosowanie materiałów pełnoceramicznych jest po prostu zdrowsze. Są zupełnie neutralne dla otaczającej je tkanki, nie powodują jej podrażnienia, a co ważne, nie wywołują reakcji alergicznych. Zmniejsza się również osadzanie płytki bakteryjnej oraz kamienia nazębnego.
Gwarancja jakości
Leczenie bioestetyczne obejmuje wykonanie wypełnień potocznie zwanymi plombami, bondingu lub wysoce estetycznych odbudów porcelanowych, takich jak licówki, onlay, inlay, korony czy odbudowy kompozytowe.
Zależy nam, aby przyszłe prace protetyczne naszych pacjentów były maksymalnie szczelne i trwałe – wręcz idealne.
Żeby osiągnąć taki rezultat, używamy zaawansowanego sprzętu, najdokładniejszych materiałów wyciskowych oraz posiadamy własne laboratorium protetyczne. Użycie odpowiednich technologii oraz precyzyjne wykonanie daje pewność, że projektowana korona czy licówka starczy na dłużej.
FAQ
Czym różni się leczenie bioestetyczne od klasycznej protetyki?
To wysoce specjalistyczne leczenie protetyczne, którego zadaniem jest stworzenie pięknego, naturalnego uśmiechu, który odwzorowuje morfologię zębów, zapewnia prawidłową harmonię mięśniową i idealnie wpisuje się w rysy twarzy pacjenta.
Po co wykonywana jest próbna odbudowa z wosku?
Każdy najmniejszy detal ma znaczenie, dlatego przed zacementowaniem pracy protetycznej w jamie ustnej pacjenta robimy tzw. przymiarkę, trochę jak szycie garnituru na miarę. Sprawdzamy czy proponowane rozwiązanie idealnie wpisuje się w rysy twarzy pacjenta i nanosimy delikatne poprawki lub uwagi pacjenta na projekt. Jeżeli estetyka została zaakceptowana możemy przejść do ostatecznej odbudowy.
Dlaczego w fazie aktywnej nie można przeprowadzić leczenia stomatologicznego?
Ocenienie fazy choroby okluzyjnej zwyrodnieniowej stawów skroniowo-żuchwowych jest bardzo ważne. Jeżeli będzie ona w fazie aktywnej, leczenie stomatologiczne nie będzie trwałe. Proponowane przez nas rozwiązania zostaną odrzucone przez organizm pacjenta prędzej czy później. Dlatego w Niewada Clinic podczas leczenia, już na etapie diagnostyki określamy fazę choroby.