Recesje dziąseł – Warszawa – Niewada Clinic

Nowoczesna stomatologia to funkcjonowanie w pełnej harmonii tzw. „białej i czerwonej estetyki”. Zachowanie naturalnych proporcji zębów względem dziąseł sprawia, że uśmiech idealnie wpisuje się w ramę ust. Dzięki dziedzinie, jaką jest mikrochirurgia periodontologiczna korygujemy w naszej klinice nieregularną linię dziąsła, odsłonięte szyjki zębów, zbyt długie lub zbyt krótkie korony czy ubytek dziąsła lub kości po usuniętym zębie.
Każdy przypadek jest przez nas indywidualnie oceniany. Na podstawie dokładnej diagnostyki wybieramy najlepiej rokujący proces leczenia, który omówimy z Tobą podczas wizyty w naszej klinice.
Leczenie recesji dziąseł
widoczne
korzenie zębów


pokrycie
recesji

Recesja to odsłonięcie powierzchni korzenia na skutek dowierzchołkowego przesunięcia linii dziąsła („ucieczki dziąsła”), w wyniku czego zęby stają się wtedy optycznie za długie i są bardziej wrażliwe na ciepło i zimno.Co więcej są bardziej podatne na próchnicę!
Z pomocą przychodzi mikrochirurgia. Przed przystąpieniem do zabiegu ważne jest dokładne ustalenie przyczyny powstania recesji, a następnie jej wyeliminowanie. Głównymi przyczynami są zaburzenia zgryzowe, zapalenia przyzębia czy nieprawidłowe szczotkowanie.
Pokrycie recesji pozwala odtworzyć utracone dziąsło i zahamować proces odsłaniania się korzenia. Co za tym idzie, zabezpiecza przed utratą kości otaczającej ząb, chroni go przed próchnicą, zmniejsza nadwrażliwość i polepsza estetykę.
Gummy Smile
Gummy Smile to potocznie zwany „uśmiech dziąsłowy”. Czasami podczas uśmiechu uwidacznia się zbyt dużo dziąsła, a zęby optycznie wydają się mniejsze.
Jak przebiega proces leczenia?
Procedura polega na usunięciu nadmiaru dziąsła i kości, a następnie odpowiednim ukształtowaniu linii dziąsłowej. Tak, aby wizualnie wyeksponować więcej zęba. Zabieg ten wykonuje się na jednym lub kilku zębach. Czasami korekta gummy smile pociąga za sobą konieczność wykonania licówek lub koron. Dzięki przywróceniu harmonii między dziąsłem a zębami, Pacjent pewniej i częściej się uśmiecha.

Wydłużenie korony klinicznej
Poddziąsłowe złamanie ściany zęba czy sięgająca w głąb przestrzeni pod dziąsłem próchnica nie muszą automatycznie oznaczać konieczności ekstrakcji zęba! W takich wypadkach decydujemy się na odsłonięcie uszkodzonej powierzchni przed zrobieniem odbudowy.
Nawet najlepsze wypełnienie czy korona nie wystarczy na długo, jeżeli wykona się je głęboko pod dziąsłem, gdzie nie można dobrze czyścić zębów. Nagromadzenie bakterii może doprowadzić do nowej próchnicy, a także kolejnych problemów periodontologicznych.
Dzięki procedurze wydłużania korony, na nowo kształtujemy dziąsło i kość w celu uniknięcia tych samych problemów w przyszłości.
Przeszczepy dziąseł wokół implantów
Przeszczepy dziąseł i tkanki łącznej znalazły szerokie zastosowanie w stomatologii estetycznej i implantologii. Wykorzystujemy je w celu wyrównywania przebiegu dziąsła po zaniku kości, zmiany tzw. biotypu dziąsła oraz bardzo często w implantologii dla poprawy estetyki i odtworzenia utraconych tkanek wokół implantów.
Kiedy traci się jeden lub kilka zębów, dochodzi do ubytku kości i dziąsła. Miejsce to wygląda nieestetycznie, a późniejsza korona będzie za długa w porównaniu z sąsiednimi zębami.
Dodatkowo pod koroną może zbierać się jedzenie co potrafi irytować i powodować stany zapalne. Dlatego też taki defekt powinien zostać skorygowany przed wykonaniem uzupełnienia.
W tym celu wykorzystywana jest nowoczesna mikrochirurgia – stosuje się procedurę augmentacji wyrostka tkanką miękką i odbudowuje pierwotny zarys dziąsła. Nowy ząb będzie dzięki temu wyglądał naturalnie i będzie można go swobodnie czyścić.
Frenulotomia
Jest prostym zabiegiem przeprowadzanym przy zwykłym znieczuleniu miejscowym, polegającym na przecięciu (czasem całkowitym wycięciu, tzw. frenulektomią) nieprawidłowo położonych wędzidełek warg i języka.
Fiberotomia
Czasami po leczeniu ortodontycznym włókna otaczające ząb oddziałują na ząb w celu obrócenia go do pozycji pierwotnej. Zabieg ten polega na przecięciu tych włókien i jest czasami wykonywany pod koniec leczenia ortodontycznego w celu podtrzymania uzyskanych rezultatów.
FAQ
Co należy robić, aby przyspieszyć proces gojenia?
Recesje dziąseł to zaburzenie, w którym dochodzi do cofnięcia się dziąseł i odkrycia powierzchni korzenia zębów. Są one często problemem estetycznym oraz mogą powodować nadwrażliwość na ciepło i zimno, kwaśne lub słodkie pokarmy, jak również na szczotkowanie. Obnażony korzeń narażony jest na bezpośredni atak czynników drażniących oraz bakterii co może predysponować do rozwoju próchnicy lub zapaleń miazgi zęba a w konsekwencji do leczenia kanałowego.
Co robić gdy odsłaniają się korzenie?
Przede wszystkim trzeba wyeliminować przyczyny powstania recesji czyli nauczyć się właściwie myć zęby, wymienić nieprawidłowo wykonane wypełnienia lub korony oraz wyeliminować przeciążenia zębów. Czasami trzeba poprawić nieprawidłowe położenie zębów stosując leczenie ortodontyczne. Po wyeliminowaniu przyczyn można przystąpić do korekty recesji.
Co powoduje powstawanie recesji dziąseł?
Recesje są często efektem przeciążeń zębów związanych z bruksizmem, czyli zgrzytaniem i zaciskaniem zębów, obecnością cienkiego i delikatnego dziąsła, niedokładnie wykonanych i wypolerowanych „plomb” oraz koron protetycznych jak również agresywnego szczotkowania i używania zbyt twardych szczotek zębowych.
Jak mam się przygotować do zabiegu pokrycia recesji?
Przed pokryciem recesji należy zadbać o higienę jamy ustnej, która może zaważyć o powodzeniu terapii. Dlatego przed zabiegiem niezbędna będzie wizyta u naszej profesjonalnej higienistki.