Stomatologia Zachowawcza

Estetyczne Wypełnienia

Próchnica jest często przyczyną wielu nieprzyjemnych schorzeń i utraty komfortu jedzenia ulubionych potraw. Jej przyczyną jest połączenie agresywnych bakterii z nieodpowiednią higieną jamy ustnej. Wiele osób nie wie też, że jest ona zaraźliwa! Jak sobie z nią poradzić? Z pomocą przychodzi stomatologia zachowawcza, do której w naszej klinice przykładamy ogromną uwagę.

“Ty też możesz się uśmiechać, bez skrępowania pokazywać swoje zęby, po prostu być pewniejszym siebie.”

galeria przypadków

Kompozytowa korekta uśmiechu

W Niewada Clinic często spotykamy się z prośbą: proszę mi zrobić licówki, chcę mieć ładne, równe, białe zęby. Z doświadczenia, wiemy jednak, że po krótkiej rozmowie część naszych Pacjentów rezygnuje z tego pomysłu. Niektórzy obawiają się preparacji szkliwa, inni nie mogą pozwolić sobie kompleksowe leczenie ortodontyczne czy protetyczne, które w wielu przypadkach jest konieczne przed założeniem licówek, bo po prostu nie mają na to czasu. Właśnie takim osobom proponujemy kompozytową korektę uśmiechu (często nazywaną „bondingiem”). Bez usuwania zdrowego szkliwa i zębiny, z możliwością łatwej naprawy czy korekty.

Czym jest bonding?

Bonding to zabieg, w którym za pomocą idealnie dobranych kolorystycznie materiałów kompozytowych (tzw. białych wypełnień), bez usuwania zdrowego szkliwa wydłużamy, rozjaśniamy lub korygujemy kształt zębów. Ta metoda korekty uśmiechu ma dużo zalet: jest szybka, efektowna, łatwa do naprawy nawet po wielu latach i ekonomiczna. Jeśli obawiasz się jaki będzie efekt naszego leczenia, możemy dla Ciebie przygotować projekt Twojego nowego uśmiechu. Przekonasz się jak po leczeniu będą wyglądać Twoje zęby. Możemy przygotować dla Ciebie Digital Smile Design (DSD) czyli projekt zębów w komputerze nałożony na Twoje zdjęcia. Przygotujemy wax-up, czyli woskowy wzór zębów na modelu oraz mock-up. Mock-up to tymczasowa, całkowicie odwracalna metoda odbudowy zębów, dzięki której zobaczysz, czy nowy kształt zębów Tobie odpowiada, sprawdzisz, jak się czujesz z nowym uśmiechem, no i będziesz mieć możliwość pokazania nowego uśmiechu Twoim bliskim.

Etapy Leczenia

1. Sytuacja wyjściowa:

stare wypełnienie amalganatowe

2. Mikroinwazyjne usunięcie wypełnienia amalgamatowego

3. Próchnica zdiagnozowana pod wypełnieniem

(urządzenie diagnocam)

4. Próchnica na powierzchni stycznej z zębem sąsiadującym

5. usunięcie próchnicy

6. nowe wypełnienie kompozytowe

Poprzedni
Następny

Wypełnienia zębów

Leczenie próchnicy za pomocą wypełnień zwanych „plombą” to najczęściej wykonywana procedura w gabinetach stomatologicznych na całym świecie. To nie oznacza, że leczenie „dziury” w zębie nie wymaga dokładności, precyzji i doświadczenia, wręcz przeciwnie. Wypełnienie ma za zadanie jak najwierniej odtworzyć kształt, kolor i przede wszystkim funkcję zęba. W Niewada Clinic do wypełnień stosujemy najnowsze, najbardziej zaawansowane materiały kompozytowe (tzw. białe wypełnienia) i systemy łączące (bondy), nasi lekarze współpracują z czołowymi producentami materiałów stomatologicznych, w ten sposób do minimum ograniczamy ryzyko nieszczelności i ponownej próchnicy. Dzięki naszemu dużemu doświadczeniu, kompozyty dobieramy do konkretnego przypadku, a to sprawia, że nasze „plomby” są praktycznie niewidoczne.

Czy wypełnienie jest trwałe?

Wypełnienia z materiałów kompozytowych mogą wytrzymać wiele lat i nasze „plomby” tyle wytrzymują. Każdemu naszemu Pacjentowi sugerujemy jednak wizyty kontrolne przynajmniej raz w roku. To nam daje możliwość kontroli i ewentualnej naprawy wypełnień, dzięki temu wypełnienia przetrwają lata. Wszystkie zabiegi wykonujemy bezboleśnie, znieczulamy naszych Pacjentów za pomocą komputerowego systemu do znieczulania THE WAND. Do znieczulenia wykorzystujemy artykainę, czyli najbezpieczniejszy środek do znieczulania miejscowego w stomatologii

Leczenie biologiczne, stomatologia biologiczna

W NIEWADA CLINIC naszą zasadą jest poszanowanie ludzkiego ciała, szczególną uwagę zwracamy na ochronę tkanek zębów, dziąseł, układu żucia, ale też reszty organizmu. Pracujemy minimalnie inwazyjnie. Naturalne szkliwo i zębina są dla nas na wagę złota. Podobnie jest z miazgą zęba. Miazga to tkanka znajdująca się wewnątrz każdego, zdrowego zęba. Składa się z nerwów, naczyń krwionośnych i limfatycznych oraz tkanki łącznej. Jej zadaniem jest odżywianie zęba od środka. Jeśli miazga (czasami zwana „nerwem”) obumrze, ząb musimy leczyć kanałowo. Taki ząb nadal funkcjonuje, ale szkliwo i zębina nie są już odżywiane od środka i ząb jest mniej wytrzymały.

Leczenie w zgodzie z naturą

W naszej klinice do leczenia głębokiej próchnicy i zapalenia miazgi wprowadziliśmy BIODENTINE, bioaktywny substytut zębiny. Jest to materiał, o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych. Jest biokompatybilny, co oznacza, że nie szkodzi komórkom miazgi. Dzięki BIODENTINE jesteśmy w stanie, bez leczenia kanałowego wyleczyć bardzo głębokie ubytki oraz zapalenie miazgi i to nawet takie, które jeszcze do niedawna nazywano NIEODWRACALNYM ZAPALENIEM MIAZGI. U nas ta nazwa jest już nieaktualna. Na jednej, krótkiej wizycie wypełniamy ząb bioaktywnym materiałem, a resztę zostawiamy naturze i to naprawdę działa. Po około miesiącu, wymieniamy tylko wierzchnią warstwę BIODENTINE na materiał kompozytowy („białe wypełnienie”) i już. To jest zadziwiająca metoda ratowania zębów bardzo zniszczonych próchnicą bez leczenia kanałowego, skuteczne i biologicznie.

rentgen biodentine

FAQ

1. Jak długo wytrzymują wypełnienia kompozytowe? Jak trwała jest stomatologia zachowawcza?

Wypełnienia kompozytowe mogą wytrzymać nawet kilkanaście lat. Warunkiem jest staranne wykonanie, dobra higiena jamy ustnej Pacjenta i regularne kontrole stomatologiczne.

3.Czy przebarwione wypełnienie kompozytowe zawsze trzeba wymieniać?

Nie, jeśli Pacjent zgłosi się odpowiednio wcześnie, wypełnienie kompozytowe możemy naprawić i skorygować. Niezależnie od tego czy wypełnienia się przebarwiły czy nie, w NIEWADA CLINIC sugerujemy, żeby raz w roku ponownie wypolerować zęby. To odświeży powierzchnię i zmniejszy ryzyko osadzania osadów i przebarwień.

2. Czy wypełnienia kompozytowe wybielą się w czasie zabiegu wybielania?

Nie i dlatego w NIEWADA CLINIC, przed wykonaniem/wymianą wypełnień w przednich zębach sugerujemy naszym Pacjentom zabieg wybielania. Jeśli po kliku latach zęby staną się odrobinę ciemniejsze to wystarczy przeprowadzić krótki zabieg wybielania i znowu cieszyć się świeżym, jasnym uśmiechem.