Ortodoncja Warszawa

W Niewada Clinic doceniamy znaczenie nowoczesnego leczenia ortodontycznego.

Ortodoncja to nie tylko prostowanie zębów. To etap leczenia stomatologicznego, dzięki któremu będziesz mieć olśniewający uśmiech i stabilny zgryz.

 

Nasze Ortodontki to lekarki z ogromnym doświadczeniem, które stosują bezpieczne i skuteczne metody.

ZAPISZ SIĘ NA WIZYTĘ

Niewidoczne leczenie ortodontyczne – Nakładki Invisalign i Clear Aligner

Nakładki Invisalign to nowoczesna metoda, która niemal w całkowicie niewidoczny sposób pozwala wyprostować zęby.

To przezroczyste nakładki wykonane z mocnego materiału termoplastycznego odpowiedniej klasy medycznej, dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz jego zębów. Są wykonywane na podstawie przygotowanego planu leczenia oraz przeprowadzonych specjalistycznych badań.

 

Zadaniem nakładek jest przesuwanie zębów w odpowiednim rozłożeniu czasowym. Każdą nakładkę pacjent nosi przez około dwa tygodnie, następnie zmienia ją na kolejną nakładkę z zestawu, która dalej stopniowo ma za zadanie przesuwać zęby w stronę zaplanowanej pozycji.

 

Na każdym etapie leczenia są przesuwane tylko wybrane zęby, zgodnie z planem leczenia nakładkowego określonym dla tego etapu. To pozwala skutecznie oddziaływać na zęby.

ZAPISZ SIĘ NA WIZYTĘ

Zalety nakładek Invisalign/Clear Aligner:

Dzięki gładkim powierzchniom oraz odpowiedniemu dopasowaniu nakładek w przeciwieństwie do klasycznych aparatów ortodontycznych pacjent nie odczuwa dyskomfortu.

 

Łatwiejsza higiena. Nakładki są zdejmowalne, dzięki czemu codzienna profilaktyka, jak szczotkowanie czy nitkowanie, jest o wiele prostsza niż w przypadku klasycznego aparatu ortodontycznego.

 

Są przezroczyste. Mało kto zauważy nakładki Invisalign. Za to na pewno efekt po zakończonym leczeniu zostanie od razu dostrzeżony.

 

Krótsze wizyty w gabinecie stomatologicznym, nie wymagające wizyt korygujących ustawienie aparatu.

 

Możliwość zobrazowania efektu końcowego już podczas pierwszej wizyty. Dzięki temu Pacjent widzi docelowy plan przemieszczenia się zębów.

Leczenie ortodontyczne w Niewada Clinic

Ortodoncja i leczenie aparatem na zęby.

W Niewada Clinic stosujemy specjalny rodzaj aparatów o wyjątkowo małych rozmiarach, dzięki czemu są one bardziej estetyczne i wygodne. Pacjentom, którzy z różnych względów nie zdecydują się na aparat ortodontyczny w wersji metalowej, możemy zaproponować bardziej estetyczne rozwiązanie, jakim są przezroczyste, ceramiczne zamki w kolorze zęba.

 

Widoczną częścią takiego aparatu pozostaje jednak cienki łuk metalowy, za pomocą którego zęby są ustawiane we właściwych pozycjach. Dzięki takim rozwiązaniom ortodoncja w naszej klinice jest nie tylko skuteczna, ale i nie stwarza dyskomfortu.

Mikroimplanty Ortodontyczne – pomoc w leczeniu wad zgryzu

Jeśli istnieje taka potrzeba, u naszych pacjentów stosujemy mikroimplanty ortodontyczne. To niewielkich wielkości, metalowe elementy stosowane w leczeniu wad zgryzu zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Tak jak klasyczne implanty, umieszczane są na czas leczenia w kościach szczęki i żuchwy między zębami i stanowią punkt zaczepienia dla wyciągów. To niezwykle pomocnym element w leczeniu wielu wad zgryzu, umożliwia on przesuwanie zębów w wybranym kierunku, ułatwia kontrolę, a także znacząco przyspiesza proces leczenia, dzięki czemu tak przeprowadzona ortodoncja jest jeszcze bardziej efektywna.

Kortykotomia – Ortodoncja wspomagana chirurgicznie

U osób, którym zależy na czasie, stosujemy też kortykotomię. Zabieg, który jest skuteczną metodą wspomagania leczenia ortodontycznego u dorosłych pacjentów. Znacznie skraca on czas noszenia aparatu ortodontycznego, nawet do 1/4 czasu przewidzianego na leczenie konwencjonalne.

Kortykotomia to zabieg chirurgiczny polegający na delikatnym nacięciu kości wokół zębów, mobilizujący kość do przebudowy. Skutkuje szybszym i łatwiejszym przemieszczeniem się zębów leczonych aparatem. Wykonywany w znieczuleniu miejscowym, nie jest skomplikowany i nie wiąże się z nasilonym bólem. Czas zabiegu to około 40 minut i jak sami pacjenci opisują: „Nie ma się czego obawiać”.

Warto pamiętać, że chirurgiczne wspomaganie leczenia ortodontycznego pomaga w przyspieszeniu ruchów zębów do ustawienia ich prawidłowo w łuku zębowym. Faktem natomiast jest, że czasami ta technika jest nieodzowna, aby uzyskać najlepsze rezultaty prawidłowego zgryzu i uśmiechu. Jednak należy też pamiętać, że to lekarz ortodonta ustala najlepszy plan leczenia dla pacjenta.

Ortodoncja i leczenie na najwyższym poziomie

W Niewada Clinic dbamy o to, aby leczenie ortodontyczne dopasowane było do potrzeb pacjenta. Stosujemy zarówno niewidoczne nakładki Invisalign i Clear Aligner, aparaty na zęby czy mikroimplanty ortodontyczne a w przypadku, gdy pacjentowi zależy na krótszym czasie leczenia: korykotomię.

UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘ

FAQ / Ortodoncja

Jak przebiega leczenie ortodontyczne w Niewada Clinic?

Pierwszym etapem koniecznym do zaplanowania leczenia jest wykonanie szczegółowych badań i ich analiza. Większość z nich wykonujemy już podczas pierwszej wizyty. Kolejna wizyta poświęcona jest zapoznaniu pacjenta z wynikami badań i ustalonym dalszym postępowaniem. Wyjaśniamy na niej, jak będzie przebiegał proces leczenia, jak długo będzie trwać i czy planowane są dodatkowe zabiegi lub aparaty.

 

Następnie poprosimy o wybór rodzaju zamków i najdogodniejszego terminu, w którym można rozpocząć terapię. W razie wątpliwości nasi lekarze odpowiedzą na wszystkie pytania. Na koniec przedstawimy zespół, który będzie towarzyszyć pacjentowi podczas leczenia.

Ile trwa przyzwyczajenie się do aparatu ortodontycznego?

Przyzwyczajenie się do aparatu zajmuje z reguły kilka dni. Zęby są wtedy wrażliwe na nagryzanie, a odstające elementy aparatu mogą podrażniać błonę śluzową policzków i warg. Błona śluzowa szybko adaptuje się do nowej sytuacji.

Rekomendujemy naszym pacjentom, aby przez pierwszych kilka dni ograniczyć się jedynie do miękkich, płynnych posiłków.

Jak przebiega proces leczenia ortodontycznego nakładkami Invisalign/ Clear Aligner?

1. Wizyta konsultacyjna
Po zapoznaniu się z oczekiwaniami Pacjenta oraz zakwalifikowaniu do leczenia nakładkami Invisalign, Pacjent zostaje skierowany na wykonanie specjalistycznych badań potrzebnych do rozpoczęcia leczenia m.in. badania rtg, wykonania skanów cyfrowych skanerem wewnątrzustnym lub wycisków.

 

2. Proces leczenia
Pacjent otrzymuje zestaw nakładek dostosowanych do indywidualnych potrzeb przygotowanych na podstawie wykonanych wcześniej badań. Nakładki powinny być wymieniane co 2 tygodnie, zgodnie z ułożonym planem leczenia. Co 6 – 8 tygodni lekarz ortodonta umawia się z pacjentem na wizyty kontrole w celu sprawdzenia efektów postępu leczenia i wydania kolejnych nakładek. Cały proces leczenia odbywa się pod kontrolą lekarza!

 

3. Efekt końcowy
Po zakończonym leczeniu wymagane jest stosowanie aparatu retencyjnego w postaci cienkiego drucika w celu utrzymania zębów w nowej, prostej pozycji.

 

Czas leczenia metodą nakładek Invisalign tak jak aparatem ortodontycznym uzależniony jest od złożoności przypadku i trwa mniej więcej tyle samo. Przybliżony czas leczenia podaje lekarz ortodonta po zapoznaniu się z wynikami i oczekiwaniami pacjenta.

Leczenie ortodontyczne – Jak się przygotować?

Przed rozpoczęciem terapii stan uzębienia pacjenta musi spełnić kilka warunków:

– wyleczone wszystkie zęby
– brak osadu i kamienia nazębnego
– wystarczająca ilość i jakość kości
– brak ostrych stanów zapalnych przyzębia – tkanek utrzymujących ząb

 

Dlaczego warto podjąć leczenie ortodontyczne?

– poprawa estetyki twarzy
– ułatwiona higiena jamy ustnej
– mniejsze ryzyko bruksizmu, czyli zgrzytania zębami
– mniejsza skłonność zębów do próchnicy
– lepsza kondycja przyzębia – tkanek utrzymujących zęby

 

Dorośli pacjenci, którzy wymagają leczenia protetycznego lub implantologicznego, mogą, a czasami nawet muszą, odbyć leczenie ortodontyczne, które skutecznie zmniejsza zakres stosowania protetyki lub implantów oraz poprawia efekt końcowy.

Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?

Leczenie aparatem stałym trwa najczęściej od 18 do 24 miesięcy. Wizyty kontrolne odbywają się raz w miesiącu. Jeśli z jakiegoś powodu aparat ulegnie uszkodzeniu, można bez obaw kontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym.

 

Po zdjęciu aparatu oczyszczamy zęby z kleju i polerujemy je. To etap pracy, do którego przykładamy bardzo dużą uwagę, ponieważ brak kleju i czyste zęby zapobiegają zapaleniu dziąseł. Do wewnętrznej powierzchni zębów górnych i dolnych mocujemy cieniutki drucik tzw. retainer, którego zadaniem jest utrzymanie nowej, prawidłowej pozycji zębów.

 

Jest to tzw. faza retencji, która trwa średnio trzy lata. Pierwsza kontrola zaplanowana będzie na okres do 4 tygodni po zdjęciu aparatu, następne kolejno po 3 i 6 miesiącach.

Co to są miniimplanty ortodontyczne?

Miniimplanty stomatologiczne, to tytanowe śrubki o niewielkim rozmiarze. Umieszczane w kości między korzeniami zębów. Dzięki zastosowaniu miniimplantów w leczeniu ortodontycznym staje się ono jeszcze bardziej efektywne. W Niewada Clinic zakładamy miniimplanty w znieczuleniu miejscowym The Wand, dzięki temu zabieg przeprowadzany jest całkowicie bezboleśnie, a pacjent nie odczuwa dyskomfortu.

Jak dbać o zęby w trakcie leczenia ortodontycznego?

Aparat ortodontyczny wymaga od pacjenta właściwej i dokładnej higieny jamy ustnej. Umycie zębów, na których przyklejony jest aparat, zajmuje więcej czasu i wymaga stosowania dodatkowych akcesoriów np. szczoteczki ortodontycznej czy międzyzębowej, specjalnych nici dentystycznych.

 

Zalecamy naszym Pacjentom regularne wizyty w gabinecie higienizacji, ponieważ nic nie jest w stanie tak dokładnie i profesjonalnie wyczyścić zębów jak profesjonalne narzędzia w rękach naszej higienistki. Dodatkowo odpowiednia higiena sprawia, że ortodoncja w naszej klinice przebiega sprawnie i bez zbędnych powikłań.

Co po zdjęciu aparatu ortodontycznego?

Po zdjęciu aparatu ortodontycznego przeprowadzamy u każdego Pacjenta leczenie retencyjne, które najczęściej obejmuje: górny zdejmowany aparat (do zakładania na noc) oraz dolny stały reteiner, przyklejany do powierzchni językowej sześciu dolnych zębów przednich.

Ortodoncja odgrywa kluczową rolę w procesie tworzenia w pełni funkcjonalnego i zdrowego uśmiechu. Pomożemy Ci wybrać optymalną drogę leczenia ortodontycznego!